Author Topic: stavba chajdy  (Read 162 times)

Nalim

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
stavba chajdy
« on: November 30, 2019, 03:55:16 PM »
Prakticky jsem si před pár lety vyzkoušel, jak legálně a technicky na úrovni postavit chajdu k velmi příjemnému celoročnímu bydlení.

Architektonicky jsem stavbu pojal jako industriální styl, opláštění sendvič. panely s plechovými lakovanými povrchy. Uvnitř naopak přiznaná dřevěná konstrukce z přírodně trochu křivé smrk. tyčoviny, podlaha OSB desky v přírodní barvě. Sám jsem byl mile překvapen, a návštěvy to i potvrzovaly, jak dohromady pěkně ladí dřevěná konstrukce z rostlého dřeva v přírodní barvě a světle šedé stěny kombinované s bílým stropem.

Legalita: lze postavit přízemní zahradní chatku do plochy 25 m2, pokud nebude používána k trvalému pobytu osob, bez topení (na počátku to i byla pravda).
 
Technicky úžasně jednoduchá stavba:
- kostra z tyčoviny legálně samovýrobou pořízené v lese (kubík 250 Kč),
- na základových patkách (bez betonování, po 30 Kč/ks),
- opláštění zvenčí staršími sendvič. panely (plech - pěnový polystyrén či minerál. vata - plech), tl. panelů 8 - 10 cm. Panely jsme získali rozebráním starší boudy na inzerát za 1.000 Kč, a další panely jsme různě dokoupili po pár stovkách,
- nízká sedlová střecha ze stejných panelů,
- podlaha také z panelů, překrytých OSB deskami
- okna (s izolačním dvojsklem)  zhruba 1.000 Kč za kus, a dveře starší, po pár stovkách. Všechno šroubované dlouhými tesařskými vruty (spoj se dá kdykoli rozebrat bez destrukce okolního dřeva).
Jižní průčelí skoro celé prosklené (ale pro období tropů zastíněné velkým přesahem střechy), v severní stěně naopak žádný stavební otvor.

Bez auta (nejlépe na LPG) a přívěsu nic takového nepořídíte.

Pro šroubování dlouhých tesař. vrutů byla nutná el. vrtačka, poháněná elektrocentrálou.
Chatku jsme za pár dní postavili na jaře, takže byla skutečně nejprve používána bez topení. Nicméně na zimu už byla nutností kamínka (sehnali jsme starší, litinová, Jotul). Komínek pro ně byl nejdražší součástí chajdy, 3 vrstvý nerezový, uprostřed chajdy, bezpečně zavěšený na řetízcích uchycených ke kostře chajdy.

Tepelné ztráty takové chajdy odhaduji na 3 kW, kamínka mívají výkon okolo 6-8 kW, takže za chvilku teploučko.

Časem jsme přece jen zavedli i el. 230 V, vodovod jsme už ale až do chajdy nedotáhli, komunita se bohužel rozpadla. Chajda dodnes bez problému stojí, pozemek (0,4 ha) jsme už ale s těžkým srdcem, ze zdravotních důvodů, prodali.


Nalim

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
Re: stavba chajdy
« Reply #1 on: December 25, 2019, 01:08:30 PM »
Obdobná chajda se už nabízí i hromadně:
http://www.penatus.cz/chata-navi/

Cena od firmy samozřejmě odpovídá současnému trendu, ale je to příklad dobře promyšleného, rozměrově skromného, prostoru. A jak jsem tu už uváděl (a vlastnoručně ověřil), dá se postavit "za hubičku", a přitom může být celoročně hodně příjemně - a přitom naprosto nízkonákladově obyvatelná. Dispozice na webu dodavatele se dá ještě vylepšit:
- mělký sklípek v zemi, pod podlahou
- suché wc přístupné např. z koupelny, ale oddělené od ní minipředsíňkou - slouží zároveň jako zadní východ z chajdy, směřující do přístřešku na dřevo, a dále do volného (únikového) prostoru.
- stěnu u kamen je ideální vyzdít z cihel nebo z kamene, a začlenit do ní i komín, a teplovzdušné průduchy, které mohou zároveň temperovat koupelnu ventilátorem např.: https://www.mountfield.cz/ventilator-ke-kamnum-2kaz0138


Nalim

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
Re: stavba chajdy
« Reply #2 on: January 14, 2020, 05:13:36 PM »
Na téhle stavbě jsem si prakticky ověřil, jak strašně moc se dá ušetřit na základech, aniž by to ohrozilo cokoli.

Klidně zapomeňte na "nutnou" (úplně zbytečně drahou a pracnou) betonovou základovou desku (navíc s drahou ochranou proti radonu i proti vlhkosti), i na úspornější základové pásy, ale i na klasické betonové patky do nezámrzné hloubky. Vysloveně vyhozené peníze a spousta namáhavé práce i peněz. Betonu stačí na celou stavbu asi tak 1 kolečko.

Při sloupkové konstrukci stavby 5 x 5 m stačí 9 patek (rozestup 2,5 m) stačí na těch 9 bodech odrýt drn, dna srovnat do vodováhy a vysypat udusaným štěrkem. Na něj 1 - 3 tvárnice (podle terénu) jako ztracené beton. bednění. Opět vysypat štěrkem, udusat, na vrch nalít asi tak to kolečko řidšího betonu. Víc betonu na celou chajdu NETŘEBA.