Author Topic: Komunitní měna krytá sklenicemi  (Read 15 times)

sahaw

• Administrator
  • Hero Member
Komunitní měna krytá sklenicemi
« on: December 03, 2019, 09:47:39 PM »
Nahrávka textu o komunitní měně:  https://youtu.be/-tEo7KnO-Bw

Zdravím posluchače,
budu mluvit o uzavřené ekonomice jak si ji představuji. Je to moje představa. Určitě někdo řekne, že to už má nějaký název.

Moje představa lokální ekonomiky je, že je uzavřená co nejvíc. Peníze. Tedy nějaká lokální měna se točí pořád do kola.

Některé věci jako  jídllo, oblečení, dřevo se z části daji snadno nahradit lokální produkcí.  Pokud třeba člověk utratí 3000 Kč za jídlo, tak třeba za 1000 Kč může koupit jídlo od místního zemědělce a výrobců marmelád a podobně. Místo těch 1000Kč dá 1000Kreditů.

Pro lehčí počítaní si člověk vydělá 20 000Kč měsíčně. A pomocí místní měny ušetří 20000Kč, tak nebude muset měsíc do práce. A ten měsíc bude makat doma, kdy bude zavařovat a zavaří kompoty v pohodně 20000 kreditů.

Na vysvětlování jak funguje lokální měna a jak podporovat lokální ekonomiku nejsou ten pravej. Já si myslim, že by to mělo tak fungovat.

Jasně, že existuje lokální měna a lokální výměný systém. Je to třeba pralets.
https://pralets.cz/
http://rozletse.cz/

Já jsem namyšlenej a myslim, že to dokážu líp. Nemám praktické zkušenosti, tak si myslim, že dělaji tři zásadní chyby.
První je, že si myslí, že jde snadno udělat lokální ekonomiku pomocí měny. Těch nadšenců je málo. Kdyby udělali pro celou ČR, tak najdou 1000-2000 a možná 5000 lidí. Lidí, kteří do toho půjdou a nemusíte jim to vysvětlovat.

A tím přichází druhá chyba, kdy tyhle systémy kašlou na marketing. Marketing je fakt důležitý. Jak chcete nahradit stávající systém za lepší? Přece, že bude lepší. Tak musí lépe útočit než aktuální systém. Musí používat stejný marketing. A ještě lepší.

A dostáváme se k třetí věci. Kapitál. Na to, aby lidi konzumali je potřeba jim dát kapitál, který jim umožní utrácet. A to my u těch projetků chybí. Odměnovat kupující a i prodejce. Dávat jim kredity.

Můj kapitál budou sklenice. Kredity budou kryté sklenicemi. Zatím mám asi sklenic v hodnotě 60 000 kreditů. Pak i některými věcmi.  Plánuji spustit aplikaci až budu mít 100 000 kreditů. Hádám za 2 roky podle toho jak jde.
Domlouvám se s některými včelaři, že pokud někdo bude chtít vyplatit kredity, tak dám na něj kontakt a on koupí ty sklenice.

To je problém, že měna musí mít krytí a důvěru, aby prodejci byli ochotni prodávat svoje výrobky a lidi měnit své služby a věci. To my právě maji zajistit ty sklenice a čestné problášení od toho, kdo by v krizi je koupil.

Bude to založené na aktivitě. Pokud někdo bude aktivní, tak bude dostávat kredity. Tím se vytvoří kupní síla a inzerenty budou nabízet slevové kupony nebo inzerovat pomocí baneru. A tyhle odměny dám těm uživatelům. Tak budou pravidelně získávat kredity. Pochopí, že se vyplatí být aktivní a budou vydělávat. Mohl bys pokračovat dál s vysvětlováním, ale to nechám na fórum, kde to budu postupně psát. Neni kam spěchat.

Já se teď hlavně věnuji sbírání sklenic, testování barteru v praxi, vytváření výdejných míst a dopravě. Až budu míít tohle, tak přejdu na další kroky.

Software zatim moc neřeším. Myslim, že pojedu na cyclos.org pokud má dost věcí, které se mi budou líbit.

Trochu se učim programovat  aplikace.Dělat základy a pak bych se vrhl na tvorbu aplikace s lokální měnou, která by byla naprosto jednoduchá. Tak snadná, že by možná použivali komunitní zahrady a centra pro svoji lokální měnu.

Tento rok jsem jel v režimu barter a bez kreditů to fak byl složité. Tak musím udělat do jara tu apku.

Myslim si, že bez komunitní měny můj sen mít všude malé farmy neboli zahrádkářské kolonie nepůjde.

Ohledně provozních nákladu taky neřeším. Snížil jsem životní náklady na minimum, tak se tomu mohu věnovat jak chci a nebudu projekt dušit odčerpáváním na své životní výdaje.

První část hotová.