Author Topic: Nejčastější chyby pokud chce člověk žít na vesnici.  (Read 141 times)

sahaw

• Administrator
  • Hero Member
Nejčastější chyby pokud chce člověk žít na vesnici.
« on: October 15, 2019, 10:23:29 AM »
Lidé chtěji na vesnici, ale né žít, ale splnit si svůj sen. Příklad je tenhle příspěvek z facebooku. Později bych ho rozebral, kde lidi dělaji ty chyby.

Jsme právě taková rodina, co chceme se vrátit na ves. A před sebou máme radu otázek.
1-nejlevnější je pole, cca 5ha vyjde na 1 500 000 Kč. Najde se 1 kouskem? Těžko. Napojení na cestu? Bez propachtu? Elektřina?
2-oploceni a změna plánu aspoň z části na stavební pozemek pro základní budovy, je to na roky a nejistý výsledek. Ani stromy nesmím na pole(
3- praxe(( v truhlicich na balkoně ji neseženete, info na netu je rozporuplné, pokud se prestehujeme, máme již se umit nakrmit, ale prozatím veškeré moje počínání na zahradě jsou sezrana od myši, Msic nebo slimaku, na jaře vymrzlo.
4-celou dobu nějak vydělávat. Ano, dohromady se stavbou, praxi na zahradě a studiem inetu apod. Vydělávat hodně, aby stačilo na hypo, stavbu a platy veškerých uredniku co nám budou povolovat vrty a jimky

sahaw

• Administrator
  • Hero Member
Re:Nejčastější chyby pokud chce člověk žít na vesnici.
« Reply #1 on: October 16, 2019, 10:29:14 AM »
Chtěl bych to rozeptat z pohledu nízkonákladové člověka, který chce jen žít. Chce si žít klidný a pěkný život na vesnici a tím si splní svůj sen.

1-nejlevnější je pole, cca 5ha vyjde na 1 500 000 Kč. Najde se 1 kouskem? Těžko. Napojení na cestu? Bez propachtu? Elektřina?
Proč tak velké pole? Proč nestačí jen 1ha nebo jen 5000m2? Já neříkám, že mít velké pole. Já jsem pro co největší pozemek co jde. Je to investice do budoucna. Ale je to investice. Neni to místo, kde by chtěl člověk žít. Ono je potřeba o ten pozemek starat, tak to bere čas a peníze. A pokud něco nepěstuje na prodej, tak je to bezzedná jáma na peníze.

Já vidim velký problém, že scháněji velký pozemek, ale v dnešní době už nejsou levné pozemky napojené na baráky. Ty, které jsou už jsou drahé pokud nejsou na samotě. A pokud jsou na samotě někde v zapadákově, tak je problém, že musí člověk dojíždět za prací.

Druhý častý problém je, že lidi tam jsou sami. A pak si stěžují na internetu a všude, že tam žijí sami a v okolí nikdo neni, kdo se věnuje se třeba  permakultuře. Ty lidi maji třeba 5-150ha, ale maji problém pronajmout kus pozemku a časem ji někomu prodat. Chápu je. Oni museli dřít, aby sehnali a koupili pozemek a teď nechtěji se vzdát ani kousku pozemku. Tak hold si budou stěžovat, že nikdo v okolí nevěnuje permakultůře. A je fakt pak trápný, když najdou v okolí inzerát, že někdo prodáva barák s pár stovkami zahradky za pár miliónu a davaji to na internet, že je to skvělý koup, protože budou mít je za sousedy.

sahaw

• Administrator
  • Hero Member
Re:Nejčastější chyby pokud chce člověk žít na vesnici.
« Reply #2 on: October 16, 2019, 10:33:34 AM »
2-oploceni a změna plánu aspoň z části na stavební pozemek pro základní budovy, je to na roky a nejistý výsledek. Ani stromy nesmím na pole(
Nejlevnější pole jsou daleko od vesnice, kde neni ani elektřina, protože majitelé to považují za pole a né stavební pozemek.
Když se na to dívám, tak právě mi připadá ideální moje propagovaná kolonie http://chedrbi.cz/?p=120 , kde se pole pomalu začne osídlovat. Nejdřív zemědělská stavba, kde se udělá elektřina a voda. A pak po pár letech se postaví domek. A už máte usedlost.
A nejste na to sami. Díky spolupráci. Ale zas spolupráce znamená komunikaci a důvěru a to je někdy fakt nemožné. Na druhou stranu jsou lidi jako já, že jim stačí karavan nebo maringotka a tam žijí a až přijde čas, tak odejdou.

Nalim

• Newbie
  • *
Re: Nejčastější chyby pokud chce člověk žít na vesnici.
« Reply #3 on: January 14, 2020, 08:15:55 PM »
Ve svém životě jsem cílevědomě vyzkoušel karavan, maringotku, chajdu i RD (předtím i studenstskou kolej, mezi tím i DD = domov důchodců).
- Karavan: můžeš kdykoli "zvednout kotvy", ale tím výhody končí. Je mrňavý, regulace teploty + hygiena = zejména v zimě problém, dále závislost na PB (nebo naftě) + el. energii = v zimě v každém případě. Nezávislost je pofidérní.
- Maringotka: poskytuje řádově 2x větší prostor než karavan, můžeš tam ale topit a vařit nezávisle, na kamnech na dřevo. Hygiena = stejný problém jako v karavanu. Na přemístění musíš sehnat a zaplatit traktor nebo náklaďák (resp. odtahovku pro náklaďáky). Děkuji, stačilo, užil jsem si dost nervů (bacha, jsou různé průměry závěsů pro odtažení)
- Chajda = optimální, přestože nepřemístitelná. Vůbec nemusí stát majlant, když člověk přemýšlí. Může být úžasně nezávislá na civilizaci, pro celoročně nízkonákladový život až luxusní, a přitom za hubičku.
- RD je vrchol luxusu, pokud se hódně dobře vybere jak stanoviště, tak jeho konstrukce, tak i souvislosti (třeba gravitační obecní vodovod, místní obchůdek). Neutečeš ale civilizaci, zejména nejrůznějším poplatkům a evidenci všeho možného o Tobě (třeba s "pomocí" České pošty, která Ti jednou něco doručila ke Tvému domácímu)

sahaw

• Administrator
  • Hero Member
Re: Nejčastější chyby pokud chce člověk žít na vesnici.
« Reply #4 on: January 16, 2020, 07:44:12 PM »
Stěhování maringotky občas vyjde asi 80Kč/km, tak vyjde někdy draho.

A karavany nemaji technickou, ale zas se daji snadno přesnout oproti maringotce.